Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Sterownik, Dozownik DIY sekundowy

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Witam

przyszły pompki perystaltycznie, narazie testowałem w pracy ale tu nie mam timera a więc na temat wydajności nic nie powiem, natomiast pozostałe rzeczy hmmm, przyznam szczerze jestem naprawdę miło zaskoczony działanie ciche i precyzyjne, całość konstrukcji pompki wygląda bardzo solidnie, szczotki silnika grube, rurka ala'guma mieciutka

jedyna rzecz na początek jaką proponuję to podłączać pompy poprzez dwie diody połączone szeregowo, chodzi o to aby obniżyć nieco napięcie z 12 V do około 10,5V wtedy pompka kręci nieco wolniej, pobór prądu dla napięć od 8-15V około 180mA, tak więc mój sterownik spokojnie może kręcić na raz wszystkimi pompami, a zasilacz 1,25A wydaje się być idealny!!!

resztę testów jak wrócę do domu, cena pompy jak pisałem 73zł za sztukę dla zakupów hurtowych istnieje możliwość negocjacji cen, ilość pompek jest ograniczona było 50 szt a jest już 38 szt, następna partia będzie sprowadzana dopiero na wiosnę, ale ścieżka jest już przetarta :) i to mnie cieszy że każda ilość wchodzi w grę

oto zdjęcie na szybko 4 sztuk które starałem się poukładać aby było jak najwięcej widać

Obrazek

[ Dodano: 2014-01-09, 01:00 ]
tu jest dzisiejszy filmik na szybko bo dopiero skończyłem pracę ...uff

http://www.youtube.com/watch?v=e_x9uHG9 ... e=youtu.be
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Prezentacja pompy perystaltycznej DC12V

Zainspirowany wcześniejszą wymianą zdań w tym wątku postanowiłem ruszyć dość ciężki temat sprowadzania takichże wynalazków od kitajców. Trwało to ze dwa miesiące jak nie dłużej ale nikt nie obiecywał że będzie łatwo i szybko.

Pompa jest produkcji chińskiej. Sprowadzona do kraju ze względu na bardzo wysokie koszty pomp perystaltycznych renomowanych firm które z powodu braku konkurencji doją "kasę" ile wlezie bez skrupułów.

dane techniczne pompy:

Napięcie zasilania: DC 8-15V znamionowe 12V
Prąd pobierany: 180mA
temperatura pracy: 0-40℃
wilgotność pracy <80%
Wydajność: 60 ml/min
Wymiary silnika(Φx H): około 27.6 x 37.9 (mm)
Wymiary części pompującej (Φx H):około 31.7 x 20.1(mm)
Wymiary rurki gumowej około 4mm średnica zewnętrzna i około 2mm średnica wewnętrzna
waga: 200g

kierunek przepływu można kontrolować za pomocą biegunowości silnika
cicha praca, w szafce ledwo słychać
bardzo łatwy demontaż w celu czyszczenia
brak potrzeby stosowania zaworka przeciw zwrotnego, gdyż pompka nie przepuszcza w obu kierunkach

a oto zdjęcia wykonane w różnych ujęciach celem lepszego pokazania szczegółów:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

A ile ma obrotów bo widzę ze przekładni niema
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

szczerze mówiąc nie wiem

ale po co mi to? pompka dla 12V DC a w zasadzie 12.5V bo tak producent gwarantuje daje 1 ml i już

ten silnik jest wolny nie kręci się jak oszalały i co ważne bardzo cichy samego bez pompki ledwo słychać
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

No tak panowie. Dla mnie najważniejsza jest niezawodność i dokładność. Nie mam ręki do DIY i czasu. Wychodzi mi że sterownik 200zł gotowy z zabudową ( ja jak bym robił to na czerwiec bym skończył) + 5x73=365 + 30zł zabudowa pompek i wychodzi 595zł za 5 pompek sterowanych.
Fajnie, najtaniej na rynku ale...
1. Dużo kasy.
2. Kto tam wie jak z niezawodnością z doświadczenia wiem ze w większości wypadków firmowe rozwiązania są trwalsze.
3. Mi by wystarczyły 2 pompy ewentualnie 3, ale mając 5 kanałów brać 3 chol...a

Jak bym brał 2 pompy to wyjdzie z wysyłka z 370, kupując firmówki dwie z osobnymi sterownikami takie pojedyńcze pompy wyjdzie mi 450zł :(
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

Grzeniu zawsze możesz narazie wziąć 2 czy 3 pompy skoro Ci tyle wystarczy a później rozbudować do 4, 5. Kwota jest duża ale rozłożona w czasie mniej będzie boleć ;) Oczywiście zawsze można skorzystać z tych spryskiwaczy nieszczęsnych ale to tylko w słodkowodnym niestety...

Swoją drogą to patrząc na konstrukcję pomp perystalicznych nie rozumiem czemu one są takie drogie (mówię ogólnie nie o tych konkretnych). Takie coś można zbudować w kilka godzin w domowym zaciszu heh
Larwa mać!
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Chińczyk też umie już czytać i jest coraz cwańszy, poza tym cena= jakość tak w firmach jak i u Chińczyka, który wbrew opiniom potrafi budować dobre i trwałe wynalazki, ale to marketingowcy zrobili to co mamy na rynku bo miało być tanio i jest - proszę chwilę pomyśleć czy to co piszę nie jest prawdą

Michał też się temu dziwię, może to brak konkurencji sprawił, a może nikłe zapotrzebowanie, bo tak jak kiedyś pisałem ktoś musi sprowadzić takie pompki zainwestować masę szmalu bo mówimy np o milionie sztuk, po to żeby ktoś mógł tanio kupić, a wiesz co nie wielu jest chętnych do inwestowania sporych pieniędzy w coś co przyniesie zysk za kilka lub kilkanaście lat i to niewielki zysk

a może lepiej kupić silniczki za marne grosze i wtryskarkę do plastiku i co? PODROBIĆ CHIŃCZYKA hehe to by była podróbka podróbki czyli taki FAKE do kwadratu :)

[ Dodano: 2014-01-09, 23:24 ]
grzeniu pisze: Wychodzi mi że sterownik 200zł gotowy z zabudową

1. Dużo kasy.
grzeniu jedziesz po bandzie.... kto Ci każe kupować sterownik w obudowie? dlaczego założyłeś za sterownik 200zł, przecież sam stertownik to koszt 130zł + 2 pompy tak jak piszesz i wychodzi 276zł

a skoro robić Ci się nie chce lub nie masz ochoty czy możliwości to niestety tanio czy za darmo Ci nikt nie zrobi nawet gdy opiszesz to na 10 forach i tak to nic nie da, doceń to że w ogóle daję ludziom możliwość kupienia urządzenia za śmieszne pieniądze,

Rada dla wszystkich malkontentów:
najlepiej zlikwiduj akwarium - bo to generuje niesamowite koszty, albo po co Ci automatyka bierzesz łyżeczkę do herbaty i jedziesz codziennie - oszczędzasz pieniądze no i jesteś pewien że zawsze będzie dobra i dokładna dawka i nic Ci się nie zatnie i w ogóle same plusy

ja nikogo nie namawiam i nie zmuszam do kupowania, a więc proszę nie pisać że coś jest drogo bez zgłębienia tematu, bo "drogo" to jest pojęcie bardzo względne jak pokazuje życie

a tak na marginesie gdyby się dało zrobić taniej to pewnie rynek byłby zasypany takimi produktami za złotówkę + VAT, ale niestety tak nie jest, a skoro tak i ta oferta jest najtańsza na rynku (jak piszesz) to po co pisać że to jest drogo? uwierz mi nikogo ale to nikogo nie interesuje czy Cię stać na zakup tego urządzenia czy nie, a więc po co pisać? (pomarudzić można w komentarzach na onecie)

po za tym sterownik można używać z tanimi pompkami do spryskiwaczy o czym było już pisane co najmniej kilkanaście razy, bo posiada wiele alternatyw i nie trzeba przepłacać za perystaltyki, ale najłatwiej założyć cenę max bo wypas musi być i płakać że drogo

proszę nie marnować mojego czasu i nerwów na odpisywanie na tego typu posty, temat uważam za zamknięty, ustosunkowałem się do niego jasno i wszelkie kolejne tego typu posty ignoruję, jako OT

przepraszam zainteresowanych sprawami merytorycznymi wątku za wywód

pozdrawiam
mirekkon
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Marku czy Ty na to odpiszesz czy nie , Twoja sprawa.

200zł bo chyba tyle wyczytałem że możesz zrobić i za tyle sprzedać?

Doceniam to, że umiesz zrobić taki sterownik a już to " że dajesz ludziom możliwość kupienia za śmieszne pieniądze" to już mniej. Bo robisz to nie za darmo. I nie Ty jeden( wiem to z 10 for).
mirekkon pisze:Rada dla wszystkich malkontentów:
najlepiej zlikwiduj akwarium - bo to generuje niesamowite koszty, albo po co Ci automatyka bierzesz łyżeczkę do herbaty i jedziesz codziennie - oszczędzasz pieniądze no i jesteś pewien że zawsze będzie dobra i dokładna dawka i nic Ci się nie zatnie i w ogóle same plusy
Tu pojechałeś. W domu właśnie nie mam automatyki i daję radę, a w kilku miejscach bez niej się nie obejdę.
mirekkon pisze:ja nikogo nie namawiam i nie zmuszam do kupowania, a więc proszę nie pisać że coś jest drogo bez zgłębienia tematu, bo "drogo" to jest pojęcie bardzo względne jak pokazuje życie
Strasznie drażliwy jesteś.Nie zarzucałem Ci namawiania ani nic takiego. Temat mam nieco z głębiony bo używam pomp od AQua-trendu, Gro-techa i doglądam tez pompy profiluxa.Jestem ciekaw ile Ty używasz pomp dozujących i jak długo? Jedną z tych firm grzecznie z resztą obrażałeś. Nie wiem dlaczego, przecież robi to dla pieniędzy i oferuje gotowy produkt z możliwościami rozbudowy i wiele innych rzeczy i w niczym nie ustępuje Twojemu produktowi. Cena jest tez dużo niższa niż zachodnia konkurencja. Piszesz na forum akwarystycznym a ja jestem akwarystą i mnie interesują możliwości produktu, trwałość , jakość, możliwość serwisu, oczywiście cena.Dlatego pisze Tutaj nie na Onecie.

Miałem Ci jeszcze coś pisać ale już mi się odechciało, jesteś niegrzeczny i opryskliwy.
mirekkon pisze:a tak na marginesie gdyby się dało zrobić taniej to pewnie rynek byłby zasypany takimi produktami za złotówkę + VAT, ale niestety tak nie jest, a skoro tak i ta oferta jest najtańsza na rynku (jak piszesz) to po co pisać że to jest drogo? uwierz mi nikogo ale to nikogo nie interesuje czy Cię stać na zakup tego urządzenia czy nie, a więc po co pisać? (pomarudzić można w komentarzach na onecie)

po za tym sterownik można używać z tanimi pompkami do spryskiwaczy o czym było już pisane co najmniej kilkanaście razy, bo posiada wiele alternatyw i nie trzeba przepłacać za perystaltyki, ale najłatwiej założyć cenę max bo wypas musi być i płakać że drogo
Potrzebuje pomp pewnych tak jak i sterownika do akwariów morskich i cena jest w stosunku do jakości (niesprawdzonej tak jak i trwałości) użytkowania za wysoka. Za duże ryzyko że padnie, zatnie sie itp itd. W tych pieniądzach kupię używkę markową.(sprawdzoną)
mirekkon pisze:proszę nie marnować mojego czasu i nerwów na odpisywanie na tego typu posty, temat uważam za zamknięty, ustosunkowałem się do niego jasno i wszelkie kolejne tego typu posty ignoruję, jako OT
Życzę dużo zdrowia i mniej nerwów w nowym roku.
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

Silniczki wolnoobrotowe ;)
Larwa mać!
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

akwa_mielec pisze:Silniczki wolnoobrotowe ;)
no ich cena jak pisałeś około 30 zł za sztukę, nie jestem pewien czy te pompy mają zwykłe silniczki czy z przekładnią orbitalną, bo w przypadku przekładni to cena dla mnie zrozumiała zupełnie jest

ale raczej rozbierał samych silników nie będę żeby się upewniać, poza tym nie ma tam chyba miejsca na przekładnię która powinna być jakoś widoczna nawet po budowie patrząc

natomiast co do plastików to powinny kosztować max 10 zł

pod uwagę trzeba też wziąć marżę sprzedaży no i koszt sprowadzenia, a wtedy cena wydaje się być coraz bardziej realna - przynajmniej dla mnie

pomp mam już tylko 17 szt stan na 23.01.2014

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 11 lut 2014, 10:27 przez mirekkon, łącznie zmieniany 2 razy.
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

pkucaba: jak tam idą testy?

co możesz napisać po czasie? jakiej konfiguracji używasz?

czy ktoś użył jeszcze jakiś innej obudowy do upakowania tego sterownika? a może ktoś ma fajne projekty paneli?

dla wszystkich chętnych aby wykonać własną obudowę w oparciu o Z-73 tu jest panekl do pobrania: http://www.mirekkon.pl/download/Panel%20Timer%20x5.doc
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jako "niekumaty" próbowałem wyciąć dziury z obudowy zaproponowanej przez twórcę...

Zrobiłem sobie szablon do wiercenia:
Obrazek
Najpierw rozgrzanym gwoździem zrobiłem wgłębienie aby wiertło nie uciekło a potem wywierciłem dziury.

Po wierceniu
Obrazek
okazało się, że nie trafiłem :( i przyciski nie wchodzą w dziury :(
Stąd musiałem pilnikiem nieco bardziej poszerzyć dziury. Nie będę pokazywać bo wstyd :oops:

Najważniejsze że dałem sobie radę i sprzęt działa.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

zulix, mi też się nie udało idealnie tego dopasować, ale wszystko śmiga :)
Teraz jestem na etapie przygotowywania mojego stelaża do którego zamocuje pompki. Wszytko będzie upchane pod stolikiem z akwarium, a sterownik jak i właśnie stelaż będą powieszone na boku biurka. Jak na razie tak to wygląda:
Obrazek
Te białe kropki to środek otworów pod pompki. Ze względów estetycznych będzie to musiało zostać zawieszone dołem.
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

zulix pisze:...
okazało się, że nie trafiłem :( i przyciski nie wchodzą w dziury :(
Stąd musiałem pilnikiem nieco bardziej poszerzyć dziury. Nie będę pokazywać bo wstyd :oops:

Najważniejsze że dałem sobie radę i sprzęt działa.
Gdybyś dopasował te dziury tak idealnie to przyciski by... nie działały :D One muszą mieć po ok 2 mm luzu z każdej strony więc chcąc czy niechcąc dobrze zrobiłeś. Naklejka na panel wszystko zamaskuje ;)

[ Dodano: 2014-02-23, 06:31 ]
artur07 pisze:zulix, mi też się nie udało idealnie tego dopasować, ale wszystko śmiga :)
Teraz jestem na etapie przygotowywania mojego stelaża do którego zamocuje pompki. Wszytko będzie upchane pod stolikiem z akwarium, a sterownik jak i właśnie stelaż będą powieszone na boku biurka.
Te białe kropki to środek otworów pod pompki. Ze względów estetycznych będzie to musiało zostać zawieszone dołem.
Jakie pompki zastosujesz?
Larwa mać!
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

akwa_mielec pisze:Gdybyś dopasował te dziury tak idealnie to przyciski by... nie działały
Oczywiście luz musi być więc wierci się wiertłem grubszym. U mnie nastąpiło przesunięcie, po ok. 1,5 mm na sztuce wiec na końcu było ok. 5 mm (nie dało się tego inaczej zrobić niż tylko wyciąć 1 dziurę zamiast 4. Stwierdziłem, że:
akwa_mielec pisze:Naklejka na panel wszystko zamaskuje ;)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”